Як ви хотіли б зв'язатися з нами?
 • Russian
 • Ukrainian
ruuk +380 50 417 3929 sbit@kauchuk.ua Пн - Пт 08:30 - 17:00 87504, м. Маріуполь, ул. Вузівська, 1-А
Сертифікат
ISO 9001:2015
Сертифікат
IATF 16949:2016
+380 67 000 1997
+380 95 048 1000
СКАЧАТИ ПРАЙС

Термоеластопласт (ТЕП) – матеріал, його властивості та застосування

Завод РТИ "КАУЧУК" > Блог > Термоеластопласт (ТЕП) – матеріал, його властивості та застосування

Термоеластопласт (ТЕП, англ. TPE) або термопластичний каучук – полімерна суміш або з’єднання, яке при температурі плавлення проявляє термопластичний характер, який дозволяє його формувати в готовий виріб і який в межах його розрахункового температурного діапазону володіє характеристиками еластомерів без зшивання в процесі виготовлення. Цей процес є оборотним, і вироби з TPE можна переробляти і перероблювати.

Історія термопластичних еластомерів / каучуків (TPR / TPE)

Перший термопластичний еластомер став доступний в 1959 році, і з тих пір з’явилося безліч нових варіантів таких матеріалів. Існує шість основних груп TPE, які доступні комерційно: стиролові блок-сополімери (TPE-S), поліолефінові суміші (TPE-O), еластомерні сплави, термопластичні поліуретани (TPE-U), термопластичні сополіефіри (TPE-E) і термопластичні поліаміди ( TPE-A).

Властивості ТЕП

Незважаючи на те, що ТЕП є термопластичним, він має еластичність, аналогічну еластичності зшитого каучуку. Ключовим індикатором є їх м’якість або твердість, виміряна за шкалою дюрометра Шора. Подібно зшитому каучуку, ТЕП доступні в вигляді дуже м’яких гелевих матеріалів від 20 Shore OO до 90 Shore A, після чого вони входять в шкалу Shore D і можуть бути зроблені з метою отримання значення твердості до 85 Shore D, яка позначає дуже твердий матеріал.

Конструктори все частіше використовують ТЕП через значну економію витрат, тому що їх можна обробляти на обладнанні для переробки пластмас. Звичайний каучук, як натуральний, так і синтетичний, являє собою термореактивний матеріал, який може бути піддано хімічній реакції зшивання під час формування або екструзії, яку часто називають вулканізацією. Завдяки цьому процесу ТЕП зазвичай не обробляється в стандартному обладнанні для термопластів. Час, необхідний для завершення реакції вулканізації, залежить від багатьох чинників, проте в основному, це десь між 1 хвилиною і кількома годинами. З іншого боку, термопластичні формувальні та екструзійні процеси, які використовуються для ТЕП, уникають стадії поперечної зшивки і можуть досягати дуже швидких циклів, які можуть становити всього 20 секунд. Для захисту навколишнього середовища витрати на видатки вимагають, щоб все більше і більше матеріалів підлягало переробці. Відходи від обробки ТЕП, відбраковані деталі або продукти кінцевого використання можна легко переробляти, тоді як більшість термореактивних еластомерів закінчують своє життя на полігоні.

Додаткові переваги в порівнянні з термореактивною гумою, що забезпечуються ТЕП, включають відмінну стійкість кольору і меншу щільність.

Ось чому ТЕП є одними з найбільш швидкозростаючих сегментів пластмас:

 • ТЕП – унікальний клас технічних матеріалів, що поєднує зовнішній вигляд, пружність і еластичність звичайної термореактивної гуми і ефективність обробки пластмас.
 • Переробка розплавленого ТЕП робить його дуже підходящим для лиття під тиском і екструзії з великими обсягами. Його можна також утилізувати і переробляти.
 • Як еластомери, ТЕП володіє високою еластичністю.

Основні показники

 • Відмінна зносостійкість при вигині
 • Хороші електричні властивості
 • Хороша стійкість до розриву і стирання.
 • Стійкість до низьких і високих температур від -30 до + 140 ° С
 • Висока стійкість до ударів
 • Низька питома вага
 • Відмінна стійкість до хімікатів і атмосферного впливу
 • Спільна ін’єкція і спільна екструзія з поліолефінів і деякими інженерними пластмасами
 • Можливість фарбування в будь-який колір

Види ТЕП (TPE)

Існує шість основних груп ТЕП (TPE), доступних у продажу, і вони перераховані в приблизно зростаючому ціновому порядку:

 1. Стиролові блок-сополімери (SBS, TPE-S) засновані на двофазних блок-сополімерах з твердими і м’якими сегментами. Блоки стирольних решт забезпечують термопластичні властивості, а бутадієнові середні блоки забезпечують еластомерні властивості. SBS, ймовірно, має найбільший обсяг виробництва, і зазвичай використовується у взутті, адгезивах, модифікації бітуму, ущільненнях і рукоятках з більш низькою специфікацією, де стійкість до хімічних речовин і старіння мають низький пріоритет. SBS при гідруванні перетворюється в SEBS, так як усунення зв’язків C = C в бутадиенового компонента призводить до отримання проміжного блоку етилену і бутилену, тому використовується абревіатура SEBS. SEBS характеризується значно поліпшеною термостійкістю, механічними властивостями і хімічною стійкістю.
 2. Термопластичні полиолефини (TPE-O або TPO). Ці матеріали являють собою суміші поліпропілену (PP) і незшитого EPDM-каучуку, в деяких випадках присутній низький ступінь поперечної зшивки для підвищення властивостей терморезистентності і стиснення. Вони використовуються в застосуваннях, де потрібна підвищена ударна в’язкість в порівнянні зі стандартними сополимерами поліпропілену, наприклад, в автомобільних бамперах і приладових панелях. Властивості обмежені верхньою межею шкали твердості, зазвичай 80 Shore A, і обмеженими еластомірними властивостями.
 3. Термопластичні вулканізат (TPE-V або TPV). Ці матеріали є наступним кроком за показниками від TPE-O. Це також з’єднання з поліпропілену і EPDM, проте вони динамічно вулканізовані на стадії змішування. Даний матеріал став хорошим замінником EPDM в автомобільних ущільненнях, ущільненнях труб і інших застосувань, де потрібно термостійкість до 120 C. Значення твердості по Шору зазвичай складають від 45 А до 45 D. В даний час впроваджується ряд нових TPE-V, званих «Super TPVs », які засновані на інженерних пластмасах, змішаних з високоефективними еластомерами, які можуть забезпечити значно поліпшену теплову і хімічну стійкість.
 4. Термопластичні поліуретани (TPE-U або TPU). Ці матеріали можуть бути засновані на поліефірних або поліефір-уретанових типах і використовуються в тих випадках, коли виріб вимагає іншої міцності на розрив, стійкості до стирання і зносостійкості. Приклади включають підошви для взуття, промислові ремені, лижні черевики, а також дріт і кабель. Твердість обмежується верхнім краєм шкали Shore A, зазвичай 80 Shore A.
 5. Термопластичні сополіефір (TPE-E або COPE або TEEE) використовуються там, де потрібна підвищена хімічна стійкість і термостійкість до 140 С. Вони також мають гарну стійкість до втоми і міцності на розрив і тому використовуються в автомобільних застосуваннях, а також для виробництва промислових шлангів. Верхня межа твердості по Шору між 85А і 75D.
 6. Термопластичні поліефірні блок-аміди (TPE-A). Ці продукти мають гарну термостійкість, мають хорошу хімічну стійкість і склеювання з поліамідними пластмасами. Їх застосування включають кабельні оболонки і аерокосмічні компоненти.

тэп, термоэластопласт

Через широкий спектр ТЕП і постійно розширюваних застосувань вкрай важливо, щоб інженери та конструктори виробів, що використовують ТЕП, залишалися в курсі останніх нововведень від постачальників галузі. Нижче наведено список показників, яких можна досягти за допомогою матеріалів TPE.

ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ

Міцність на розтяг 0,5 – 2,4 Н / мм²

Ударна в’язкість з прорізом Без розриву Кг/ м²

Тепловий коефіцієнт розширення 130 x 10-6

Макс. Температура використання до 140 C

Щільність 0,91 – 1,3 г / см3

СТІЙКІСТЬ ДО ХІМІКАТІВ

Розбавлена кислота

Розбавлені луги

Мастила і змащування

Аліфатичні вуглеводні

Ароматичні вуглеводні

Галогеновані вуглеводні

Спирти

* погана   ** помірна   *** хороша   **** дуже хороша